LukaBrzakovic sajt

Luka Brzaković

Biografija predavača

Master inženjer elektrotehnike i računarstva, sa diplomom iz softverskog inženjerstva sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Nakon završetka osnovnih studija na odseku računarske tehnike i informatike 2021. godine, upisao je master studije i uspešno ih završio u avgustu 2023. godine.

Pohađao je praksu u kompaniji Seven Bridges od oktobra 2021. do januara 2022, a potom je dobio stalno zaposlenje kao backend inženjer, gde je radio na razvoju mikroservisnih sistema i platforme za izvršavanje bioinformatičarskih zadataka sve do juna 2024. godine. Trenutno radi u kompaniji Netset Global Solutions, gde se fokusira na izradu informacionih sistema za upravljanje podacima o građanima. Njegova glavna ekspertiza obuhvata Java, Spring Boot i mikroservisnu arhitekturu.

Kratak intervju sa predavačem

Kako ste započeli svoju karijeru u svetu programiranja?

Svoju karijeru sam započeo u trenucima dok sam se pripremao da diplomiram. Prijavio sam se na konkurs, imao par intervjua i nakon toga mi je javljeno da ću dobiti praksu u kompaniji Seven Bridges. Par dana nakon diplomiranja, započeo sam praksu koja je bila jedno sjajno iskustvo. Dosta stvari sam naučio, ušao u industriju, i dobre stvari koje sam naučio i dalje primenjujem u svakodnevnom radu. Nakon završene prakse, usledio je i prvi posao.

Kakvi su Vaši saveti za one koji se premišljaju da li da se upuste u svet programiranja i prijave na SoftUni kurseve
Moj savet je da ne razmišljaju previše, jer je programiranje trenutno dosta popularno zanimanje. Pored toga, svakodnevno se susrećemo sa različitim izazovima koje treba rešiti na najoptimalniji mogući način. Sve to čini ovo zanimanje veoma zanimljivim. Stalno se otvaraju putevi za sticanje novih znanja i unapređenje svojih veština. SoftUni akademija ima odlične kurseve, koji su prilagođeni širokoj populaciji, tako da svako može odabrati koji mu kurs odgovara, u odnosu na to da li je početnik ili već ima nekog iskustva.
Koji su izazovi sa kojima se suočavate kada predajete početnicima?
Jedan od najvećih izazova je svakako steći utisak koliko određena osoba ima znanje. U skladu sa tim, potrebno je pronaći balans. Potrebno je na jasan i koncizan način preneti znanje, ali tako da to ne bude preopterećujuće za polaznike, ili pak sa druge strane manje zanimljivo.
Kako se Vaše profesionalno iskustvo odražava na način na koji pristupate predavanjima?
Iskustvo koje imam iz industrije mi pomaže dosta u tome da zaključim koji deo gradiva je više ili manje bitan od onog ostalog. To mi pomaže da odredim kom delu lekcije ću posvetiti najviše vremena, kako bi polaznicima kursa bile dovoljno jasne najbitnije stvari iz lekcije. Dodatno, svako iskustvo iz industrije je dragoceno, tako da se ono veoma lako može povezati sa nekim primerima sa predavanja, gde se polaznicima može objasniti na konkretnom primeru, kako se stvari sa kurseva često sreću i u realnom poslu.
Kako se osećate kada vidite napredak i uspeh polaznika?
To je svakako i jedan od motiva zašto sam se prijavio za predavanja i držanje kurseva. Napredak i uspeh polaznika su jasan znak da su predavanja bila jasna, dobro formulisana, i da sam uspeo da prenesem znanje koje imam. To me čini zaista srećnim i ispunjenim. Upravo taj prenos znanja je ključan za nova učenja i dalji napredak.